CZĘŚĆ PIERWSZA – najczęstsze problemy otologiczne


Lot samolotem a słuch

Lot samolotem może stanowić zagrożenie dla narządu słuchu przede wszystkim u osób, które podróżują z infekcją górnych dróg oddechowych. Problemy ze słuchem po locie samolotem dotyczą zwłaszcza dzieci, które nie potrafią aktywnie wykonywać ćwiczeń trąbkowych. W pewnych sytuacjach utrata słuchu i szumy uszne mogą stanowić istotny problem.


Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Schorzenie to jest rozpoznawane bardzo często u dzieci. Przebiega zwykle bezobjawowo jako stan po ostrym zapaleniu ucha środkowego lub towarzyszy innym chorobom, a zwłaszcza przerostowi migdałka gardłowego i alergii. Może być przyczyną niedosłuchu.


Dreny wentylacyjne

Drenaż wentylacyjny jam bębenkowych jest jedną z częściej wykonywanych procedur chirurgicznych u dzieci. Dreniki często zakłada się jednocześnie z usuwaniem migdałka gardłowego lub innymi zabiegami w zakresie gardła i ucha.


Perlak ucha środkowego

Perlak jest podstępnie przebiegającym schorzeniem ucha środkowego i kości skroniowej, spotykanym zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Objawy perlaka to często wyciek z ucha oraz niedosłuch. U dzieci przebiega w sposób agresywniejszy niż u dorosłych i częściej powoduje powikłania.


Otoskleroza

Otoskleroza jest schorzeniem ucha środkowego i wewnętrznego, które polega na unieruchomieniu jednej z kosteczek słuchowych – strzemiączka, W wyniku tego rozwija się niedosłuch oraz szumy uszne. Otoskleroza powinna być leczona operacyjnie a postępowanie takie daje zwykle bardzo dobre efekty.


Perforacja błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej powstaje wskutek przewlekłego i ostrego zapalenia ucha środkowego oraz po urazach ucha, często przypadkowych. Objawem perforacji jest niedosłuch i niekiedy wycieki z ucha. Mała może zagoić się samoistnie, natomiast duża wymaga postępowania chirurgicznego.


Operacja błony bębenkowej

Operacja błony bębenkowej czyli myringoplastyka jest zabiegiem przeprowadzanym w przypadkach zniszczenia błony bębenkowej. Jest to skomplikowana procedura przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i z użyciem mikroskopu operacyjnego.


Uszkodzenie kosteczek słuchowych

Uszkodzenie kosteczek słuchowych najczęściej powstaje w wyniku długo trwających stanów zapalnych ucha ale może również być spowodowane bezpośrednim urazem – np. patyczkiem lub dużym urazem głowy. W przeciwieństwie do ubytku błony bębenkowej, który niekiedy może zamknąć się samoistnie, leczenie uszkodzenie kosteczek wymaga postępowania  operacyjnego.


Ossikuloplastyka – operacja kosteczek słuchowych

Ossikuloplastyka to delikatna operacja naprawcza kosteczek słuchowych, przeprowadzana w przypadku ich uszkodzenia lub unieruchomienia. Aby przebiegła z sukcesem należy do niej odpowiednio się przygotować.