Nowoczesne implanty słuchowe są aktywnymi urządzeniami służącymi poprawie słuchu u osób z całkowitą oraz częściową głuchotą. W zależności od rodzaju niedosłuchu, jego stopnia oraz miejsca zakładania, implanty słuchowe można podzielić na: ślimakowe, ucha środkowego, na przewodnictwo kostne oraz rzadko stosowane implanty do pnia mózgu. Istnieją również implanty pasywne – są to różnego rodzaju protezki wykonane z materiałów biokompatybilnych stosowane w chirurgii ucha środkowego np. w przypadku otosklerozy. Historia implantów słuchowych to w zasadzie ostatnie 50 lat.
W tym czasie dokonał się ogromny postęp w tej dziedzinie związany nie tylko z rozwojem i unowocześnianiem urządzeń, ale również z niezwykłym postępem i doskonaleniem technik chirurgicznych. Pierwsze urządzenia wszczepialne składały się z jednego drutu oraz dużego urządzenia elektronicznego.
Nowoczesne implanty słuchowe są tak płaskie, że nawet na czaszce małego dziecka niekiedy trudno wyczuć, że są wszczepione. Zakończenia efektywne składają się z kilkunastu elektrod, które pobudzają odpowiednie miejsca ślimaka, dzięki czemu wrażenia dźwiękowe są zbliżone do naturalnych. Przyszłość wiąże się z urządzeniami, które będą wszczepialne całkowicie i będą działały przez wiele lat bez dodatkowego zaopatrzenia w energię z zewnątrz.
Spośród implantów aktywnych najczęściej na świecie stosuje się implanty ślimakowe. Dalsze informacje o implantach słuchowych zamieszczone są w odpowiednich podrozdziałach.