Zarośnięcie i zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego

Nabyte zarośnięcie i zwężenie przewodu słuchowego zewnętrznego to zmniejszenie średnicy lub w pewnych sytuacjach całkowita niedrożność przewodu słuchowego. Schorzenie to dotyczy zwłaszcza osób dorosłych, u dzieci natomiast częściej spotyka się wrodzone zwężenie lub niewykształcenie (atrezję). Konsekwencją zwężenia lub zarośnięcia przewodu jest przede wszystkim niedosłuch.

Czytaj

Tympanoskleroza ucha

Tympanoskleroza jest to schorzenie ucha środkowego, które polega na włóknieniu i odkładaniu się złogów soli wapnia w obrębie ucha środkowego a zwłaszcza błony bębenkowej. Jeśli zwapnienie jest niewielkie to nie ma objawów. Jeśli dotyczy błony bębenkowej i kosteczek słuchowych to może być przyczyną niedosłuchu.

Czytaj

Ossikuloplastyka – operacja kosteczek słuchowych

Operacja naprawcza kosteczek słuchowych to ossikuloplastyka. Najczęściej polega na odbudowie ciągłości kosteczek, jeśli są zniszczone przez proces zapalny lub perlaka. W przypadkach ich unieruchomienia, jak w tympanosklerozie, operacja polega na poprawie ruchomości.​

Czytaj

Uszkodzenie błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej jest schorzeniem, które stanowi częsty powód wizyty w gabinecie otolaryngologicznym, zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Powstaje najczęściej jako skutek przewlekłego zapalenia albo bezpośredniego urazu ucha. Objawami są niedosłuch i okresowe wycieki z ucha. Nieleczona może skutkować powstaniem perlaka.​

Czytaj

Otoskleroza

Otoskleroza jest chorobą ucha środkowego i niekiedy wewnętrznego. Otoskleroza jest szczególnym rodzajem schorzenia, którego istota polega na unieruchomieniu tylko jednej kosteczki słuchowej – strzemiączka, w wyniku czego pojawia się stopniowo postępujący niedosłuch i szumy uszne. Jak się ją rozpoznaje i leczy dowiesz się czytając dalszą część. Czym jest otoskleroza i jak się rozwija? W zdrowym…

Czytaj

Wyciek z ucha

Wyciek z ucha jest objawem niepokojącym ale często bagatelizowanym. Poniżej opisano różne, częste sytuacje kliniczne, ważne z punktu widzenia pacjenta. Sytuacje związane z urazami ucha i głowy są nagłymi stanami medycznymi diagnozowanymi w szpitalach i są tu tylko wspomniane. Wyciek z ucha ropny u dziecka z drenami wentylacyjnymi: jest najczęściej wynikiem zakażenia ucha lub infekcji…

Czytaj

Operacja błony bębenkowej – myringoplastyka

Operacja błony bębenkowej – myringoplastyka jest delikatnym i skomplikowanym zabiegiem rekonstrukcyjnym wykonywanym w przypadku obecności perforacji lub innego jej zniszczenia. O przyczynach destrukcji błony bębenkowej możesz przeczytać w innej części poradnika: perforacja błony bębenkowej. Operacja błony bębenkowej – myringoplastyka Operacja perforacji błony bębenkowej ma na celu jej zamknięcie, co ma spowodować poprawę słuchu, ustąpienie wycieków z…

Czytaj

Powrót słuchu po nagłej głuchocie

Czy i kiedy możliwy jest powrót słuchu po nagłej głuchocie? Na podstawie najnowszego piśmiennictwa zebrano i przeanalizowano informacje, które mogą pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Nagłe odbiorcze pogorszenie słuchu, inaczej nagła głuchota, to niezwykle niepokojący stan, który ma wiele analogii z innymi nagłymi chorobami, jak udar niedokrwienny mózgu lub zawał mięśnia sercowego. W przebiegu…

Czytaj

Uszkodzenie kosteczek słuchowych

Uszkodzenie kosteczek słuchowych powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego, często z perlakiem. Może powstać również jako skutek urazu ucha, złamania kości czaszki, oraz być wynikiem wady wrodzonej ucha. Uszkodzenie kosteczek słuchowych powoduje znaczny niedosłuch i szumy uszne. U dużej części pacjentów można wykonać operację rekonstrukcyjną – ossikuloplastykę – co przywraca ich funkcję. Prawidłowy łańcuch…

Czytaj
Antromastoidektomia

Rodzaje operacji ucha

Terminologia stosowana przez lekarzy otolaryngologów odnośnie operacji uszu jest często niezrozumiała, niekiedy również dla lekarzy innych, odległych specjalności. Dlatego też w rozdziale tym przedstawiono w sposób maksymalnie zrozumiały jakie są najczęstsze operacje przeprowadzane na uchu środkowym.​

Czytaj

Wrodzona atrezja przewodu słuchowego zewnętrznego

Atrezja przewodu słuchowego zewnętrznego to rzadkie schorzenie niewykształcenia i braku przewodu słuchowego, którego konsekwencją jest niedosłuch. Schorzenie to często współistnieje z mikrocją czyli zaburzeniami budowy lub brakiem małżowiny usznej. Leczenie chirurgiczne jest trudne a jedną z opcji jest zastosowanie nowoczesnych implantów słuchowych.

Czytaj

Perlak

Perlak ucha jest zmianą chorobową, która rozwija się powoli niszcząc elementy anatomiczne ucha środkowego. Powoduje stopniowe pogorszenie słuchu oraz ropne wycieki z ucha. Zaawansowany perlak może spowodować groźne dla zdrowia i życia powikłania.​

Czytaj

Czy perlak boli?

Często spotykane pytanie w gabinecie otolaryngologa brzmi: czy perlak boli? Odpowiedź na to pytanie: na ogół nie boli. Objawy perlaka to głównie postępujący w ciągu wielu lat niedosłuch ucha związany z uszkodzeniem błony bębenkowej, kosteczek słuchowych oraz wycieki z ucha o charakterze ropnym bądź krwisto – ropnym. Ponieważ perlak nie sprawia bólu w większości przypadków,…

Czytaj

Czyszczenie ucha

Jedne z najczęstszych pytań zadawane w gabinecie otolaryngologa brzmi: „Panie doktorze, jak czyścić ucho?”. Czy czyszczenie ucha pałeczkami rzeczywiście jest niewskazane i niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając poniższy wpis. Dlaczego ucho się zatyka? Przewód słuchowy zewnętrzny jest wąskim kanałem, dzięki któremu dźwięki docierają do ukrytej w głębi błony bębenkowej. U dorosłych jego długość…

Czytaj

Lot samolotem a słuch

U pacjentów podróżujących samolotem w pewnych sytuacjach mogą pojawić się problemy z uchem oraz narządem równowagi. Jest to związane z powstającą różnicą ciśnień między uchem środkowym a środowiskiem zewnętrznym. Jak przygotować się do lotu aby uniknąć poważnych powikłań? Dowiesz się z tego poradnika.

Czytaj

Operacja perlaka

Operacja perlaka jest zabiegiem trudnym, zwłaszcza jeśli chirurg myśli nie tylko o usunięciu zmian zapalnych ale również o zachowaniu struktur ucha środkowego oraz zachowaniu słuchu. Wyjątkowo wymagającym zabiegiem jest operacja perlaka u dzieci.​

Czytaj

Dreny wentylacyjne uszu

Dreny wentylacyjne uszu zakładane są przede wszystkim w wysiękowym zapaleniu ucha. Z artykułu dowiesz się o różnych rodzajach drenów wentylacyjnych, jak postępować gdy są obecne u twojego dziecka, jak o nie dbać oraz co zrobić gdy po wypadnięciu wysięk w uchu środkowym pojawi się ponownie.​

Czytaj

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest to częste schorzenie występujące w wieku dziecięcym ale również w pewnych sytuacjach u osób dorosłych. Wskutek zaburzeń drożności trąbki słuchowej dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej co skutkuje powstaniem niedosłuchu.​

Czytaj

Wpisy: