Tympanoskleroza
Nabyte zwężenie przewodu słuchowego
Nabyte zwężenie przewodu słuchowego to zmniejszenie średnicy lub w pewnych sytuacjach całkowita niedrożność przewodu słuchowego. Konsekwencją zwężenia lub zarośnięcia przewodu jest przede wszystkim niedosłuch.
Atrezja przewodu słuchowego zewnętrznego
Wrodzone zwężenie lub brak przewodu słuchowego jest to bardzo rzadko występujący stan, który spotykany jest w każdej szerokości geograficznej. Jest przyczyną wrodzonego niedosłuchu, a jeśli występuje po obu stronach to dziecko musi być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia wzmacniające słuch aby rozwój mowy następował prawidłowo.
Kostniaki i wyrośla kostne
Kostniaki i wyrośla kostne przewodu słuchowego powodują stopniową blokadę ucha poprzez zmniejszenie średnicy lub nawet całkowitą niedrożność przewodu słuchowego. Konsekwencją tego jest przede wszystkim niedosłuch oraz stany zapalne. Leczenie jest operacyjne a wyniki dobre.
Obliteracja jamy wyrostka
Pacjenci po zabiegach radykalnych i radykalnych zmodyfikowanych cierpią z powodu nawracających zakażeń ucha przebiegających często z wyciekiem ropnym. Problem ten oraz inne związane z obecnością dużej jamy pooperacyjnej można rozwiązać obliterując (zamykając) jamę wyrostka. Jest to możliwe z użyciem nowoczesnych bioaktywnych materiałów.