Projekty na platformy mobilne


Atlas otoskopii na telefony komórkowe i tablety
POBIERZ TUTAJ

Atlas otoskopii stanowi bogate źródło informacji o schorzeniach ucha środkowego i jest przeznaczony przede wszystkim dla lekarzy i rezydentów. Powstał na podstawie wieloletniego doświadczenia klinicznego, operacji przeprowadzonych na tysiącach pacjentów. Atlas może służyć pomocą w rozpoznawaniu najczęstszych schorzeń ucha środkowego zarówno u dorosłych ale głównie u dzieci, a co najważniejsze – można pobrać go ze sklepu Google za darmo. Do tej pory aplikacja uzyskała średnią ocenę 4.7 i została pobrana ponad 10 tysięcy razy, a z każdym dniem ilość pobrań rośnie. Atlas został przetłumaczony na język angielski i rosyjski. Poniżej kilka screenów z aplikacji.

Na stronie startowej znajduje się spis prezentowanych schorzeń ucha środkowego wraz z krótkim opisem. Pierwsze pozycje prezentują prawidłowy wygląd błony bębenkowej. Zaznaczając poszczególne pozycje przechodzi się dalej do szczegółowego opisu.

Opis szczegółowy – tu scharakteryzowano dane schorzenie. W przypadku prawidłowej błony bębenkowej opisano jakie cechy wskazują na jej prawidłowy stan. Po zaznaczeniu obrazka można przejść dalej do opisu wraz ze schematem

Opis wraz z zaznaczonymi szczegółami anatomicznymi jest bardzo interesujący, ponieważ dzięki temu można sprawdzić swoją wiedzę.


Human Cochlea Simulator
Aplikacja w języku angielskim na telefony i tablety z systemem iOS (Apple).

Privacy policy for Human Cochlea Simulator

Symulator ślimaka to program na telefony i tablety z systemem iOS, który wizualnie i w sposób interaktywny przedstawia organizację tonotopową ślimaka. Jak działa program: dźwięki z mikrofonu dzielone są na poszczególne pasma częstotliwości, a ich amplituda mapowana jest na określoną część ślimaka przedstawionego w formie spirali 2D.

W aplikacji znajdują się również przydatne informacje wraz z rycinami na temat anatomii, fizjologii oraz patologii ślimaka.

Symulator drogi słuchowej
POBIERZ TUTAJ
Aplikacja w języku angielskim na telefony i tablety z systemem iOS (Apple).

Jest to program edukacyjny, dzięki któremu można w sposób interaktywny i wizualny zapoznać się z funkcjonowaniem drogi słuchowej. Droga słuchowa zaczyna się w komórkach nerwowych ślimaka. Co to takiego ślimak? Jest to wysoce wyspecjalizowany narząd o bardzo skomplikowanej budowie zlokalizowany w uchu wewnętrznym. Narząd ten konwertuje energię fal dźwiękowych na energię bioelektryczną, która powoduje pobudzenie dalszych neuronów drogi słuchowej. To dzięki niemu energia dźwięku może być dalej przetwarzana i dlatego słyszymy. Jeśli z jakiegoś powodu ślimak nie działa, wtedy mamy do czynienia z głuchotą tego ucha.  Ślimak składa się ze spiralnie zwiniętych przewodzików, tzw. schodów, tworzących zwykle 2,5 obrotu. W jednym z takich przewodów zlokalizowane są komórki zmysłowe, których zadaniem jest konwersja energii. Długość takiego przewodu to około 30 mm. Narząd ten przypomina muszlę ślimaka, stąd też jego nazwa. Ślimak charakteryzuje się jeszcze jedną interesującą cechą: tonotopią. Oznacza ona, że dźwięki niskie są przetwarzane w innym miejscu ślimaka niż dźwięki wysokie. Oznacza ona, że dźwięki o określonym zakresie częstotliwości pobudzają inną część ślimaka: podstawa odbiera głównie wysokie częstotliwości, podczas gdy szczyt ślimaka jest odpowiedzialny za odbiór niskich częstotliwości. Tonotopia charakterystyczna jest również dla pozostałych składników drogi słuchowej, co pokazano w aplikacji.

Jak działa aplikacja: dźwięki z mikrofonu dzielone są na odpowiedni zakres częstotliwości, które następnie mapowane są na odpowiednie regiony drogi słuchowej.