Drenaż wentylacyjny jamy bębenkowej

Drenaż wentylacyjny jamy bębenkowej z zastosowaniem drenu metalowego typu KURZ o średnicy 1.25 mm. Dren zastosowano u dziecka z przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego trwającym wiele miesięcy oraz z towarzyszącym niedosłuchem. Procedura chirurgiczna zakładania drenu na żywo trwa kilka minut, drenaż przeprowadzany jest u dziecka w znieczuleniu ogólnym pod powiększeniem z mikroskopu operacyjnego. U osoby dorosłej zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Należy zauważyć, jak gęsty jest wysięk, który usuwany jest z ucha środkowego – jest kleisty i przypomina kisiel. Taki stan jest charakterystyczny dla długo trwającego wysiękowego zapalenia ucha. Nieleczony może spowodować powstanie zrostów w jamie bębenkowej i trwały ubytek słuchu.

Funkcjonalny schemat nerwu twarzowego

Video pokazuje schemat funkcjonalny nerwu twarzowego. Nerw twarzowy odpowiada m. in. za ruchy mięśni twarzy, czucie smaku na języku, wydzielanie łez i śliny. Schemat ten powstał aby ułatwić zrozumienie skomplikowanego przebiegu jego poszczególnych składowych.