Krwawienie z nosa zawsze budzi niepokój pacjenta. Często przyczyną może być banalne przeziębienie, które powoduje pękanie drobnych naczyń krwionośnych przebiegających w osłabionej zakażeniem błonie śluzowej nosa. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu, ponieważ może wynikać z obecności poważnej choroby zagrażającej zdrowiu i życiu pacjenta.

Spis treści

Pierwsza pomoc w krwawieniu z nosa

Dostępne w domu rzeczy: lód, krople do nosa, chusteczka, ciśnieniomierz Na wstępie należy zauważyć, że większość krwawień z nosa wynika z pęknięcia / uszkodzenia naczyń krwionośnych w przedniej części przegrody nosa (naczynia te tworzą tzw. splot Kisselbacha). Miejsce to zaznaczone jest na zdjęciu poniżej niebieskim okręgiem. Wiedząc o tym fakcie można odpowiednio pomóc krwawiącej osobie w domu czy na ulicy. Pewne ogólne zasady opisane są dalej.
  1. jeśli widzisz krwawiącą z nosa osobę, postaraj się ją uspokoić
  2. posadź ją na krześle / łóżku
  3. pochyl jej głowę do przodu
  4. poproś o wydmuchanie nosa – najpierw po jednej potem po drugiej stronie
  5. podaj kilka dawek leku obkurczającego naczynia (Oxalin, Afrin, Xylometazolin) – leki na katar często spotykane w apteczkach domowych
  6. każ przytrzymać skrzydełka nosa do przegrody – ściśnięcie nosa do 10 minut. Nie ściskaj kości nosa u góry lecz u dołu.
  7. przyłóż zimny okład z lodu na kark
  8. zmierz ciśnienie
  9. wezwij pomoc jeśli krwawienie nie ustępuje lub chory czuje się źle

Postępowanie takie w wielu przypadkach spowoduje zatrzymanie krwawienia z nosa. Z praktyki wiadomo, że niewiele osób jest przygotowanych na krwawienie z nosa w domu i ma odpowiednie środki hamujące krwotok. Jeśli krwawienia się powtarzają nie będąc nasilonymi, można zaopatrzyć się w aptece w preparaty pochodzenia roślinnego lub inne oraz specjalne tampony ze środkiem hemostatycznym do stosowania doraźnego.

Przyczyny krwawienia z nosa

Miejscowe:
  • infekcja górnych dróg oddechowych z osłabieniem naczyń krwionośnych
  • uraz bezpośredni nosa
  • nawyk drapania w nosie u dzieci
  • ciało obce w nosie
  • nadużywanie leków obkurczających śluzówkę nosa (xylometazolin i podobne)
  • guz nosa
Ogólne:
  • nadciśnienie tętnicze
  • stres
  • choroby przebiegające z zaburzeniami krzepliwości krwi
  • nadużywanie leków wpływających na krzepliwość

Istnieje wiele innych przyczyn krwawienia z nosa, a zadaniem lekarza jest opanowanie krwawienia, znalezienie przyczyny oraz leczenie przyczynowe o ile jes to możłiwe. Krwawienie z nosa częściej występuje w okresie jesienno – zimowym. Wynika to nie tylko z większej liczby infekcji górnych dróg oddechowych ale również z oddychania ogrzanym suchym powietrzem w mieszkaniach. Dochodzi wtedy do wysuszenia błony śluzowej nosa, której naczynia łatwo pękają. W okresie tym należy więc stosować nawilżacze powietrza oraz środki miejscowo nawilżające śluzówkę nosa w postaci roztworów soli fizjologicznej czy gotowych preparatów w aerozolu dostępnych w aptece.

Najczęstsze miejsce krwawienia z nosa​

Nadciśnienie jak przyczyna krwawienia z nosa

Jedną z częstszych przyczyn krwawienia z nosa jest nadciśnienie tętnicze. Krwawienie występuje u osoby, która nie bierze leków na nadciśnienie lub bierze je nieregularnie. Dlatego przy krwawieniu z nosa należy zawsze zmierzyć ciśnienie i jeśli jest wysokie podać lek przepisany przez lekarza.

Czego nie należy robić

Nie należy - jak niektórzy robią - odchylać głowy do tyłu. Taki manewr spowoduje zaciekanie krwi do gardła z możliwością niebezpiecznego zachłyśnięcia lub połknięcia dużej jej objętości, co spowoduje bóle brzucha, wymioty i inne dolegliwości. Nie należy kłaść się na łóżku z głową odchyloną do tyłu.