CZĘŚĆ CZWARTA – Najczęstsze problemy audiologiczne


Niedosłuch u dziecka

Niedosłuch u małego dziecka może przez długi czas pozostać nierozpoznany. Niekiedy też dzieci z całkowitą głuchotą uwarunkowaną genetycznie zostają prawidłowo zdiagnozowane dopiero po kilku latach. Wczesne rozpoznanie jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy wdrożenie odpowiedniego postępowania pozwala na dalszy prawidłowy rozwój dziecka.


Niedosłuch u osoby starszej

Tradycyjnie uważa się, że niedosłuch u starszej osoby powinien być leczony aparatami słuchowymi. Ale czy słusznie? Istnieją również inne metody poprawy słuchu, w tym operacyjne. Przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego nie jest wiek ale ogólny stan zdrowia.


Nagła głuchota

Nagłe pogorszenie słuchu jest zawsze niepokojące, a zwłaszcza gdy występuje z innymi objawami jak szumy uszne i zawroty głowy. Przyczyna jest na ogół nieznana choć rzadko jest nią guz nerwu słuchowego. Nagła głuchota powinna być zdiagnozowana i leczona w ciągu kilku dni lub godzin od wystąpienia, wtedy jest szansa na powrót do zdrowia.


Szumy uszne

Szumy uszne są nieprzyjemnym doznaniem, które wpływa negatywnie na jakość życia pacjenta. Z tego poradnika dowiesz się więcej o tym objawie, oraz czy i jak można go leczyć.


Operacja, aparat czy implant?

Operacja, aparat czy implant? To pytanie jest jednym z najczęstszych zadawanych przez pacjentów w poradni otolaryngologicznej.